Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Bag teltdugen i Hjørring: Dedikeret støtte fra el- og vvs-branchens leverandører til DM i Skills 2026

Når teltdugene slås op til danmarksmesterskabet for unge fra erhvervsuddannelserne i Hjørring i næste uge, er det med massiv opbakning fra el- og vvs-branchens førende leverandører. Samtidig får tusindvis af skoleelever mulighed for selv at prøve kræfter med elektrikerfaget og vvs-energifaget i det populære “Prøv, mærk og føl”-område.
Fotokredit_SkillsDenmark_Billede1-3-2048x1366
(Foto: SkillsDenmark)

Med DM i Skills 2026 lige om hjørnet er det på sin plads at rette en stor tak til dem, der står bag kulisserne og er med til at få rammerne til at fungere for deltagerne. Sponsorer på tværs af el- og vvs-branchen bidrager aktivt med materialer, udstyr og faglig sparring, som er med til at sikre et højt niveau blandt konkurrencedeltagerne. 

Sponsorerne kridter banen op 

Særligt elektriker- og vvs-energideltagerne har mærket støtten fra sponsorerne helt tæt på i forberedelserne frem mod DM i Skills. Her har de været på en række virksomheds- og træningsbesøg og fået et unikt indblik i deres tårnhøje faglighed og tekniske ekspertise. 

Støtten er ikke kun afgørende for deltagernes mulighed for at levere præstationer i verdensklasse til konkurrencerne. Den er samtidig med til at styrke den langsigtede udvikling af uddannelserne med fokus på høj kvalitet, teknisk ekspertise og moderne tekniske erhvervsuddannelser. 

– Til DM i Skills kridter vi banen op med en stærk holdopstilling af sponsorer. De står ikke blot på sidelinjen, men er aktivt med til at løfte niveauet for deltagerne og styrke udviklingen af elektriker- og vvs-energiuddannelserne – også i et langsigtet perspektiv. Støtten er helt afgørende, hvis elektriker- og vvs-energiuddannelserne fortsat skal være med helt fremme, når det gælder kvalitet og talentudvikling på erhvervsuddannelserne, siger Birgitte Petersen, Projektleder for DM i Skills i El- og Vvs-branchens Uddannelsessekretariat (EVU). 

Sluk tørsten efter praksisfaglighed i verdensklasse 

“Prøv, mærk og føl”-området (PMF) er et af de elementer, som flere sponsorer aktivt bidrager til i forbindelse med afholdelsen af DM i Skills. Her kan de op mod 50.000 besøgende i konkurrencedagene selv få hænderne i arbejdet og opleve fagene i praksis. 

De unge kan teste deres evner, arbejde med materialer og få en konkret fornemmelse af, hvad det vil sige at uddanne sig inden for elektrikerfaget og vvs-energifaget. 

I telt 3 kan man fx prøve kræfter med elektrikerfaget i “træk-et-kabel”-konkurrencen, hvor både de besøgendes hurtighed og præcision bliver sat på prøve. Her kan man også opleve den nyeste teknologi i el-branchen – og ikke mindst slukke tørsten med et glas saftevand fra en robot. 

På vvs-energiområdet kan besøgende dyste i saml-en-trykknap til et toilet på tid, prøve kræfter med gulvvarme og få indsigt i, hvordan ventilation og indeklima fungerer i praksis. Derudover kan man designe og fremstille sine egne øreringe i messing eller zink. 

DM i Skills som samlingspunkt 

Fælles for begge områder er, at unge værter fra uddannelserne står klar til at guide og inspirere de besøgende med personlige fortællinger fra en branche i en rivende udvikling. 

DM i Skills 2026 i Hjørring samler dermed hele værdikæden i el- og vvs-branchen. Fra de dedikerede sponsorer, der kridter banen op for deltagerne, til de unge værter fra elektriker- og vvs-energiuddannelserne samt faglærere og uddannelsesledere fra erhvervsskolerne. Sammen giver de et indblik i både konkurrencerne og de karriereveje, der åbner sig med en teknisk erhvervsuddannelse. 

Læs mere om DM i Skills og konkurrencedeltagerne fra elektrikeruddannelsen og vvs-energiuddannelsen her.