Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

”VVS-energifaget er meget mere, end de fleste tror”

20-årige Benjamin Caravella stiller op til DM i Skills 2026 i VVS-energifaget. Han glæder sig til at udvikle sig fagligt, konkurrere mod nogle af de dygtigste VVS-energilærlinge i Danmark og vise faget frem for mange flere unge.

Benjamin Caravella fra TEC stiller op i VVS-konkurrencen til DM i Skills den 22- 25. april. Han deltager med stor opbakning fra sin oplæringsvirksomhed, Osbæck VVS, hvor han til daglig er VVS-energilærling. DM i Skills bliver en oplevelse ud over det sædvanlige for Benjamin og alle de andre dygtige unge fagatleter. Med op mod 70.000 besøgende i Hjørring er der lagt op til intens konkurrence, store øjeblikke og masser af faglig stolthed i luften.

Guldmedalje til Amager

Benjamins ambitioner til selve konkurrencen er store. Han går efter at vinde, men har samtidig stor respekt for konkurrenterne og ved, at det kræver koncentration, dygtighed og skarphed i afgørende momenter, hvis han skal hive guldmedaljen med hjem til Osbæck VVS på Amager.

– Jeg går selvfølgelig efter at vinde, men det bliver ikke nemt. Både Patrick og Jesper er virkelig dygtige, siger Benjamin.

(Benjamin og de to andre VVS-deltagere, Patrick Skou og Jesper Clausen, på besøg hos Daikin i Brøndby. Daikin er blandt andet med til at støtte op om DM i Skills og det nyetablerede VVS-landshold med deltagelse af de tre ambitiøse unge VVS-energilærlinge).

Flere burde kende til fagets muligheder

For Benjamin handler DM i Skills også om at give andre unge et bedre indblik i VVS-energifaget. Han oplever, at mange har forkerte forestillinger om faget, og at der stadig er gamle myter om, hvad man egentlig arbejder med som VVS-energilærling.

– Det kunne være fedt at inspirere nogen og give dem et bedre indblik i faget. Det er meget mere, end de fleste tror, siger han.

Om DM i Skills 2026

DM i Skills 2026 afholdes i Hjørring (Park Vendia) fra den 22. til 25. april 2026. Danmarksmesterskabet for unge faglærte samler omkring 300 deltagere fra 48 forskellige fag, der dyster om at blive landets bedste. Eventet er gratis og forventer op mod 70.000 besøgende. Samtidig er DM i Skills en unik platform til at fremhæve erhvervsuddannelsernes betydning for fremtidens arbejdsmarked og inspirere endnu flere unge til at vælge en faglært vej.