Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

DM i Skills

DM i Skills 2027 bliver afholdt den 08. - 10. april i Vejle

DM i Skills er erhvervsuddannelsernes årlige fest, som tiltrækker op mod 50.000 besøgende. Omkring 300 unge er med som konkurrencedeltagere, hvor de kæmper om at blive danmarksmester i deres fag.

Her på siden kan du se tilbage på det forgange DM i Skills, samt læse nærmere om det kommende DM i Skills 2027.

Hvem kan deltage?

Erhvervsskolerne i Danmark afholder skolemesterskaber, vinderen fra skolemesterskaberne går videre til det regionale mesterskab, der som udgangspunkt afholdes i løbet af efteråret 2026. Vinderne af de regionale mesterskaber deltager ved DM i Skills 2027

Du kan læse mere om reglerne for elektrikerlærlinges deltagelse her.

Vil du vide mere om reglerne for vvs-energilærlingene, skal du klikke her.

DM i Skills 2027

Det næste DM i Skills afholdes i Vejle fra 8. – 10. april.

Opfylder din lærling kriterierne og har lyst til at deltage i skole- eller regionsmesterskabet, så kontakt erhvervsskolen. Du kan læse mere om, hvornår skolerne afholder mesterskaber ved at klikke på en af knapperne herunder.

Skole- og regionsmesterskaber – VVS

Skole- og regionsmesterskaber – EL

DM i Skills 2026 blev afholdt den 22. – 25. april i Hallen Park Vendia i Hjørring 

Det var nogle fantastiske dage, hvor fagligheden var i fokus. Solen skinnede over Hjørring, og vi havde massere besøgende, der kunne se hvor spændende det er at være elektrikerlærling og vvs-energilærling.  

De besøgende fik også mulighed for at opleve fagene i praksis. På vvs-standen kunne de lave flotte øreringe ud af messing og blik, prøve kræfter med at lægge gulvvarme, skifte en trykknap samt indstille på ventilation. På elektrikerfaget kunne de kæmpe mod hinanden på vores kabeltræk-konkurrence, samt få skænket en kop saftevand, af en robotarm bygget og programmeret af elektrikere.

Alle aktiviteterne blev på fornemmeste vist instrueret af vores unge værter fra elektrikeruddannelsen og vvs-energiuddannelsen. Tak til dem!

Niveauet var samtidig højt blandt alle konkurrencedeltagere, men vinderne skulle findes. På elektrikerkonkurrencen var det Johannes Lund fra Kjærgaard A/S der løb med sejren, og på vvs-energikonkurrencen blev det Patrick Skou Jensen fra Helmut Nielsen & Søn VVS. Begge viste de hvordan dedikation og målrettet træning bærer frugt, og de leverede et virkelig flot resultat. 

Her kan du læse mere om afholdelsen af DM i Skills 2026

Elektrikerfaget har plads til alle typer

Christoffer Gade Daugsch er elektrikerlærling hos Hansen EL i Fredericia, bartender i fritiden og deltager til DM i Skills 2026. Han vil gerne vise, at elektrikerfaget rummer langt flere typer mennesker og muligheder, end mange måske tror.

”VVS-energifaget er meget mere, end de fleste tror”

20-årige Benjamin Caravella stiller op til DM i Skills 2026 i VVS-energifaget. Han glæder sig til at udvikle sig fagligt, konkurrere mod nogle af de dygtigste VVS-energilærlinge i Danmark og vise faget frem for mange flere unge.

Tak til vores sponsorer til DM i Skills 2026 i elektrikerfaget

Vejen til DM i Skills er brolagt af en række engagerede sponsorer, som tror på værdien af faglighed og investering i næste generation. Deres støtte er med til at sikre, at deltagerne kan forberede sig optimalt og præstere på højeste niveau til DM i Skills.

Tak til vores sponsorer til DM i Skills 2026 i vvs-energifaget

Vejen til DM i Skills er brolagt af en række engagerede sponsorer, som tror på værdien af faglighed og investering i næste generation. Deres støtte er med til at sikre, at deltagerne kan forberede sig optimalt og præstere på højeste niveau til DM i Skills.